Teória farieb II.

Teória farieb I.
11. marca 2015

Teória farieb II.

Výber farieb a ich kombinácia je pre web dizajn a grafiku kľúčová. Niekedy ani nápad nie je tak dôležitý, ako použitie tých správnych farieb, ktoré nápadu vdýchnu to čo chceme u užívateľa, klienty, zákazníka vyvolať.

Nie je na mieste podceňovať farby a ich kombinácie, keďže zlá kombinácia farieb nám mnohokrát viac uškodí a zbytočne frustruje používateľa na webe, zákazníka pred citylightom, alebo pred pútačom v obchode.

Dnes už máme veľmi silné nástroje na kombináciu farieb, ktoré skutočne uľahčujú život nie jednému grafikovi či dizajnérovi. Prvý nástroj, ktorý odporúčam je colorschemedesigner a druhý takisto veľmi užitočný je kuler od Adobe, ktorý je možné integrovať do Adobe Photoshop a mať tak kombinačný nástroj dostupný na jeden klik.

Farebné schémy

Pre začiatok je dobré vedieť, že existuje 6 druhov farebných schém – monochromatická, analogická, doplnková, rozdelená doplnková, triadická a tetradická.

Monochromatická schéma

Ako už názov napovedá, ide o schému, ktorá pôsobí ukľudňujúco, nakoľko používa len jednu farbu a jej odtiene. Používanie monochromatickej schémy je síce elegantné, no nedosiahneme ňou také kontrasty, ako pri iných schémach. Použitie je vhodné na jednofarebné stránky, kde pracujeme s objektami, vďaka ktorým vieme upútať.

exetra-blog-farebna-schema-monochomaticka-300x225Analogická schéma

Pri tejto schéme sa kombinujú len susediace farby. Neodporúča sa kombinovať studené a teplé farby a príliš veľa odtieňov. Aby sme dosiahli potrebný výraz, je dobré si určiť hlavnú farbu, k nej si zvoliť podpornú farbu a jednu farbu je dobré si vybrať na zvýraznenie elementov stránky, ktoré majú upútať užívateľa.

exetra-blog-farebna-schema-analogicka-300x225Doplnková schéma

Taktiež sa nazýva komplementárnou schémou. V zásade ide o to, že sa kombinujú farby a ich odtiene, ktoré sa nachádzajú oproti sebe na farebnom kruhu. Touto schémou dosiahnete dostatočný kontrast, no treba si dať pozor na veľmi jemné a pastelové odtiene, pri ktorých strácame kontrast, ktorý sa snažíme dosiahnúť. Pre prácu s doplnkovou schémou, je dobré si zvoliť hlavnú farbu a doplnkovú pre zvýraznenie elementov, ktoré majú upútať užívateľa.

exetra-blog-farebna-schema-doplnkova-300x225Rozdelená doplnková schéma

Táto schéma sa od doplnkovej odlišuje tým, že je na opačnej strane rozdelená nie do jednej ale do dvoch farieb.

exetra-blog-farebna-schema-doplnkova-rozdelena-300x225Triadická schéma

Ide o veľmi silnú a energickú schému, kde sú jednotlivé farby vzdialené o 120 stupňov. Touto schémou dosiahnete veľmi zaujímavé kontrasty, aj pripoužití jemných odtieňov.

exetra-blog-farebna-schema-triadicka-300x225Tetradická schéma

V prvom rade odporúčam opatrnosť, nakoľko sa kombinujú 4 farby. Pri tejto schéme platí pravidlo, že vždy musia byť farby usporiadané do štvorca. Použitím tejto schémy dokážete vytvoriť veľmi silné kombinácie farieb, no zároveň aj veľmi odpudzujúce až depresívne.

exetra-blog-farebna-schema-tetradicka-300x225Záver

V oboch častiach téorie farieb sme sa venovali popisom farieb, ich deleniu, a používaniu farebného kruhu. Nie sú to veci, ktoré musíte vedieť naspamäť, no je vhodné na to pri tvorbe návrhu myslieť.

Teraz poznáte farby, viete čo vyjadrujú a ako ich môžeme kombinovať. Tak prečo to nevyužiť?